Magazín

Jak překonat bariéru strachu?

 Ať nejsme přehlceni softskilly (které jsou dost krutoprďácké a doporučujeme se na ně podívat, odkaz na ně zde), tak si dnes popovídáme o tom, jak se dostat přes hranici našich vlastních negativních myšlenek, když víme, že bychom něco měli udělat, ale bojíme se.

 Teď se bavíme o situaci, že jsme těsně před rozhodnutím či prvním krokem, ale začnou se nám v hlavě kupit důvody, proč to nedělat. Jedná se o jakýsi moment prozření, kdy nás hlava chtěla zastavit před špatným rozhodnutím? No, ne…

 

Proč mě tedy hlava drží zpět?

 Úkolem naší hlavičky bylo, ať nás drží v bezpečí. Konkrétně tedy mozek nás takto chránil. Jemu byl evolučně jedno nějaký osobní rozvoj, on chtěl, ať vidíme světlo dalšího dne. Z toho důvodu cokoli, co by se mohlo jevit jako něco negativního, označuje jako nebezpečí a drží nás dál od toho.

 V téhle době již nemusíme denně lovit potravu nebo shánět nový přístřešek. Oproti našim předkům je o mnoho méně nástrah, ale mozek funguje stále stejně. Občas se tyto instinkty hodí, ale mozek neví, kdy má co blokovat. My jsme však schopni ho předběhnout!

 

Jak nedovolit mozku, aby nás držel zpět aneb Pravidlo pěti sekund.

 Když nám do hlavy skočí myšlenka, že bychom něco měli udělat, máme přibližně pět sekund, než nám do toho skočí mozek se svým ochranářským instinktem. Využijte těch pár sekund na to, že uděláte ten první krok!

 Abyste si pomohli, zkuste si odpočítat, kdy začnete jednat. Začněte odpočítávat od tří a jak stíhačka při pomyslné nule jděte a dělejte! Tím přemluvíte mozek a vy budete schopni vylézt ze své komfortní zóny.

 

Návrat na úvodní stranu