Magazín

Kritické myšlení neboli Softskills 7#

 Zdravíme vás u dalšího dílu série měkkých dovedností! Dnes se podíváme na další, obzvláště v této době, důležitou a potřebnou schopnost. Pojďme na to!

 

 Žijeme ve světě, kde máme snazší přístupinformacím než kdy předtím. Když se chceme dovědět něco nového, nemusíme se ptám vzdělaných lidí, ale stačí nám pouze otevřít Google a rozkliknout první odkaz. Je na tom něco špatně?

 Informace se k nám dostávají nejen přes vyhledavače, ale i noviny, televizní zprávy, sociální sítě a další. Těch kanálů, které můžeme využívat, je hrozně moc. Nastává zde problém, který nikdy nebyl takto znát, a to, že se k nám dostává až moc informací a jsme přehlceni. Nevěříte? Proč se tedy poslední dobou stává „detox sociálních sítí“ tak populární?

 

 Je nesmírně důležité, abychom byli schopni vědět, odkud čerpat a nečerpat názory a vědomosti. K tomu nám pomůže právě kritické myšlení. Jedná se o schopnost, která nám na základě rozumu a zkušeností pomáhá analyzovat a vyhodnocovat informace. Lidově bychom řekli, že „uděláme krok zpět a zhodnotíme situaci“.

 Nejsme-li schopni si udělat vlastní názor a necháme se pouze strhnout davem, nejen že se nemůžeme prezentovat jako jednotlivec, ale hlavně se snáz necháme oklamat pro dobro jiných.

 

 Co byste si měli z tohoto příspěvku vzít? Nevěřte naivně všemu, své zdroje si ověřujte, nepodléhejte prvnímu dojmu, dovolte si být do jisté míry skeptičtí ohledně nových informací a neseďte furt na sociálních sítích. ;-)

Návrat na úvodní stranu