Magazín

Leadership aneb Softskills 8#

 Vítejte opět u naší série měkkých dovedností! Dnešní téma je velice obsáhle, ale i tak se jej pokusíme shrnout do jednoho článku. Samozřejmě se někdy pobavíme o věcech, které bychom mohli zahrnout právě do tohoto tématu, ale ať to opět nedělíme na vícero části.

 

 Popovídáme si o takzvaném vůdcovství či anglicky leadershipu. Položili jste si někdy otázku, co dělá dobrého vůdce? Nebo jaké kompetence musí takový vůdce mít? Pojďme se na pár bodů podívat.

 

Chápe a motivujte

 Správný vůdce má znát své lidi. Má je znát, rozumět jim, chápat jejich situaci a možnosti. Díky tomu bude vědět, čeho jsou schopni a co chtějí. Jeho cílem potom může být je navést tím směrem, kterým se mají vydat, jelikož člověk dívající se z třetí osoby je schopen lépe racionálněji zhodnotit situaci a poradit.

 Pokud svůj tým budeme více motivovat než trestat, bude vás mít i radši, ale zároveň si vás i vážit. Budou vědět, že ve vás mají i oporu a přesně to jim má leader nabídnout.

 

Jde příkladem

 Víte, jaký je rozdíl mezí lídrem a šéfem? Šéf komanduje zdáli, ale vůdce je přímo v první linii se svými muži (i ženami).

 Vy byste měli nasadit jakýsi standard, protože nezapomínejte, váš tým je vizitka vás. Ukažte, učte a kontrolujte. Nezapomínejte však, že každý je unikát, nemůžete po všech chtít, ať pracují tak zaujatě jako vy.

 

Neklesá na mysli

 Dokážete si představit, že před válkou začne panovník řeč slovy: „Nemáme šanci, neuvidíme světlo dalšího dne, nemá to smysl.“? Jistě že ne. A pokud ano, tak se o něm nemluví jako o dobrém vojevůdci.

 Vždycky existuje možnost. Pokud je ta šance malinká, nezahazujte šanci. Zapamatujte si tento citát: „Armáda psů vedena lvem bude bojovat hrdě jako lev, ale armáda lvů vedena psem padne jako čokl.“

 

 

Návrat na úvodní stranu