Magazín

Samostatnost jako Softskills 9#

 Opět vás vítáme u série měkkých dovedností! V jednom z našich článků jsme probírali schopnost spolupráce, tak se dnes pojďme trochu osamostatnit! Odkaz na zmíněný článek zde.

 Jedna věc je být schopen pracovat sám, druhá zase spoléhat v práci jen na sebe. Častokrát uvidíte někoho, kdo místo toho, aby něco dělal ve skupině, tak to raději oddře sám, protože to je podle něj rychlejší a efektivnější. Jak to takový člověk dělá?

 

Věří ve svou schopnost

 Je sebevědomý v tom, co dělá. Je to buď z toho důvodu, že to, co dělá, už někdy dělal, tudíž ví, co a jak. Příkladem by mohl být pekař, který peče chléb každý den už několik let. Dát mu za úkol upéct jeden bochník udělá raději sám, než aby se mu kolem „ještě někdo motal“.

 Jak to, že někomu nedělá problém pracovat sám na věcech, které nikdy nedělal? Věří totiž v to, že i když to nedá na první pokus, tak ví, že se nevzdá, dokud to nezvládne. Pokud se člověk nikdy nevzdá, nikdy nemůže být poražen.

 

Nenalhává si

 Mít tu odvahu si narovinu dát sebereflexi je velice důležité. Člověk, jenž by si neustále nalhával, že jeho práce je úžasná, nikdy nebude tak efektivní jako další člověk, kterého někdo upozorní na jeho chyby, aby je mohl napravit. Buďte si sami pro sebe jako někdo, na kom vám záleží.

 

Cítí se v klidu

 Na jednu stranu to je výhoda, na druhou nevýhoda. Člověk si může stanovit své tempo, nikdo ho nemusí komandovat a on pracuje tak, aby mu to vyhovovalo. Když má člověk prostor a klid, může svou práci dělat ještě lépe.

 Člověk musí být ale dosti zodpovědný a důsledný, aby se mu nestalo, že si stanoví natolik pomalé tempo, že jeho práce bude neefektivní. Jestliže se ale člověk naučí se sám „bičovat k práci“, už nebude potřebovat vnější podněty.

 

Návrat na úvodní stranu