Magazín

Mozková cvičení 6# - rychlopsaní

 Čaute u pokračování série Mozkových cvičení! Dnes se podíváme na aktivitu, která se řadí i mezi užitečné skills, které ale zároveň pomáhají s vašimi mind-muscle spojeními. Teď jsme vychrlili spoustu nečeských frází, pojďme si je vysvětlit. Než tak ale učiníme, odkážeme vás na úvod celého segmentu, od kterého můžete postupovat dále. Tak jdeme!

 

Začněme zlehka. Jedna věc je skill, co to jsou ale softskills?

 Doslovně přeloženo se bavíme o „lehkých dovednostech“, co si pod tím ale představit? Řekněme, že někdo dokáže krásně malovat. To je skill (dovednost), ale když je malíř dostatečně kreativní, že nemá problém si ve své hlavě promítnou danou scenárii– to je softskill. Bez těchto lehkých dovedností by malíř stále maloval, ale ne tak efektivně.

 Na téma softskillů se dá udělat samotný článek, tudíž to zde utneme, ale důležité je vědět, že psát rychle je psychická lehká dovednost, která nás ovlivní ve všech sférách, které se týkají počítačů.

 

A co to je takový mind-muscle spoj?

 No, mluvili jsme o něm již v minulém článku (zde). Laicky řečeno = mozek dá úkol, svaly splní. To, jak efektivně, rychle a přesně svaly zareagují, je právě otázka spoje mezi myslí a svaly (mind = mysl, muscle = sval).

 

Jak funguje tedy trénink rychlopsaní?

 Vašim úkolem je přepsat nějaký text co nejrychleji a co nejlépe bez chyb. Problémem v tomto testu je, že se může jednat o texty v cizích jazycích, tudíž pro česky píšící může být těžší psaní cizích znaků. Nicméně není těžké psát nadprůměrně rychle, jelikož většina společnosti píše dost pomalu. :-D

 Určitě se jedná o něco, co doporučujeme trénovat často, a nejlépe s tréninkem psaní všema deseti. Autor se sice za svůj výsledek stydí, ale test mu vyhodnotil 58 slov za minutu (wpm = words per minute). Jak rychle píšete vy?

 

 

 Své psaní si můžete vyzkoušet zde: https://humanbenchmark.com/tests/typing

Návrat na úvodní stranu